Darczyńcy biblioteki

Dar Leszka Wichrowskiego

Dr Leszek Wichrowski przekazał Bibliotece unikatowe anglojęzyczne publikacje dotyczące II Wojny Światowej oraz historii Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W zdecydowanej większości są to wydawnictwa amerykańskie z lat 1970-2016, które nie ukazały się na polskim rynku wydawniczym.

Dar Marii Kentzer

W lutym 2017 roku Maria Kentzer przekazała Bibliotece spuściznę po zmarłym w grudniu 2016 roku Jerzym Grundkowskim - bydgoskim pisarzu, twórcy prozy historycznej, fantastycznej i fantastycznonaukowej. Wśród darów znalazły się maszynopisy oraz książki autora. Dziękujemy pani Stanisławie Deludze za kontakt między Biblioteką a rodziną pisarza.

Dar ks. Jana Kołeckiego

Ksiądz Jan Kołecki - bydgoszczanin, kapłan katolicki, absolwent Wydziału Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, uczeń ks. prof. J. Tischnera, numizmatyk, kolekcjoner, autor opracowań dotyczących złotnictwa, specjalista od etyki gospodarczej. W latach 2016-2017 przekazał Bibliotece kolekcję 3429 pocztówek, w tym 334 pocztówki powojennej Bydgoszczy, 130 książek, głównie o tematyce filozoficznej, czasopisma oraz 8 katalogów aukcyjnych.

Dar Państwa Jakubowskich

W kwietniu 2016 r. państwo Iwona i Sławomir Jakubowscy z wydawnictwa Kreska po raz drugi przekazali Bibliotece UKW kolekcję książek i albumów. Wśród 191 darów znalazły się zróżnicowane tematycznie publikacje m. in. z dziedziny literatury pięknej, sztuki, historii, biologii i prawoznawstwa.

Dar Barbary Oleszkiewicz

Pani Barbara Oleszkiewicz przekazała Bibliotece cenny zbiór książek swojej mamy Reginy Adamczak - zmarłej w tym roku wieloletniej dziennikarki Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. Zbiór pięćdziesięciu książek, to dzieła pisarzy i poetów związanych z naszym regionem: Adama Grzymały-Siedleckiego, Jerzego Sulimy-Kamińskiego, Władysława Dunarowskiego, Kazimierza Hoffmana i Zdzisława Prussa. Większość zawiera cenne dedykacje autorów.

Kolekcja buddyjska

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Bydgoszczy przekazał Bibliotece kolekcję książek o buddyzmie Diamentowej Drogi.

Dar Mirosława Mellera

Na początku listopada 2012 r. pan Mirosław Meller przekazał do Biblioteki Głównej UKW część księgozbioru zmarłego brata Janusza Mellera. Kolekcja ta zawiera ponad 100 woluminów, głównie z dziedziny historii starożytnej i średniowiecznej oraz filozofii. Urodzony w Świeciu Janusz Meller był mieszkańcem naszego miasta, informatykiem, długoletnim pracownikiem bankowego ośrodka informatycznego w Bydgoszczy. Miał szerokie zainteresowania humanistyczne - zgromadził spory księgozbiór z dziedziny historii starożytnej i wieków średnich oraz historii obyczajów w Europie.

Dar Kamili Heyzy

Pani Kamila Heyza przekazała Bibliotece cenny zbiór książek o tematyce krymskiej zgromadzonych przez ojca Marka Heyzę (1953-2011) – bydgoszczanina, dziennikarza „Gazety Pomorskiej” w latach 1977-2007, miłośnika przyrody, historii i kultury Krymu.

Dar Antoniego Brzezichy

Pan Antoni Brzezicha podarował Bibliotece 270 książek z literatury niemieckojęzycznej.

Dar Romana Jasiakiewicza

Były prezydent Bydgoszczy przekazał ponad 80 książek, głównie z politologii i ekologii.

Dar Janusza Umińskiego

Autor przewodnika „Bydgoszcz i okolice” przekazał Bibliotece blisko 100 publikacji z dziedziny krajoznawstwa i turystyki.

Dar Państwa Jerków

Państwo Jerkowie wzbogacili księgozbiór Biblioteki 100 książkami z dziedziny historii, filozofii i religioznawstwa.

Księgozbiór prof. Wojciecha Śmigielskiego

Znany polski archeolog prof. Wojciech Śmigielski przekazał Bibliotece swój księgozbiór – około 1300 książek i czasopism oraz pokaźny zbiór nadbitek z dziedziny archeologii.

Dar prof. Romana Dysarza

Profesor Roman Dysarz przekazał Bibliotece Geograficznej kilkaset książek z dziedziny geografii, przyrody i ekologii.

Dar prof. Lecha Górniewicza

Profesor Lech Górniewicz podarował Bibliotece 10 zagranicznych książek z dziedziny matematyki.

Dar AZS

Akademicki Związek Sportowy UKW przekazał Bibliotece albumy poświęcone polskim uchodźcom na Węgrzech.

Dar Iwony i Sławomira Jakubowskich

Państwo Iwona i Sławomir Jakubowski z wydawnictwa Kreska przekazali bibliotece około 100 książek i albumów z różnych dziedzin.

Dar prof. Włodzimierza Jastrzębskiego

Prof. Włodzimierz Jastrzębski przekazał Bibliotece cenny zbiór - 200 książek z dziedziny historii, politologii, w tym wydawnictwa dotyczące regionu.

Dar prof. Stanisława Borsuka

W lipcu 2009 roku, dzięki uprzejmości Pana dr hab. Stanisława Borsuka, prof. nadzw. Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymała część księgozbioru prof. Teofila Emila Modelskiego (1881-1967), profesora historii uniwersytetów w Wilnie, Lwowie i Wrocławiu. Darowizna obejmuje również interesujące publikacje o tematyce ekologicznej, pochodzące z Fundacji Centrum Badań i Ochrony Środowiska.

Ekslibrisy Zbigniewa Jóźwika

Za pośrednictwem prof. Jana Gruby Biblioteka UKW otrzymała w Darze 32 ekslibrisy-linoryty, wykonane i sygnowane przez Zbigniewa Jóźwika. W zbiorach specjalnych Biblioteki znajduje się obecnie około 10 tysięcy ekslibrisów, wśród nich ponad 150 autorstwa Zbigniewa Jóźwika, pochodzących głównie z drugiej połowy XX w. Dar znacząco więc wzbogacił kolekcję o niezwykle interesujące prace współczesne.